GRZEGORZ PŁONKAGrzegorz Płonka

- muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury.
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Jest liderem i wokalistą zespołów: "Ligocianie", "FANGA" oraz "Grzegorz Płonka Trio".
Jest autorem kilku książek oraz wielu publikacji prasowych.
Radny Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 "Ligota-Panewniki" kadencji 2014-2018 i 2018-2022.
W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt popularyzujących śląską pieśń ludową: "Ciecze woda" (LIGOCIANIE), "Pieśni śląskiego buntu" (FANGA) oraz "Życie pieśniczką pisane" "uOdro nasza, uOdro i "Vox ex Silesia" - płyty wydane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. W najbliższym czasie ukaże się jego kolejna płyta wydana przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach pt: "Vox ex Silesia", zawierająca autorskie opracowania pieśni ze zbiorów Juliusa Rogera.
Od 2012 r. prowadzi wspólnie z panią Janiną Dygacz w MDK "Ligota" w Katowicach Koło Miłośników Śląskiej Pieśni. Koło jest laureatem głównej nagrody i dwóch wyróżnień w Regionalnym Konkursie "Śląskie śpiewanie" im. prof. A. Dygacza oraz zdobywcą wyróżnienia w Europejskim Konkursie "Rozśpiewany Śląsk". Wraz z Kołem nagrał płytę "Fto śpiywo, troski rozwiywo", na której znalazły się pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza. Grzegorz Płonka wspiera zespół folklorystyczny "Mali Ligocianie". Był koordynatorem wydania płyty "Małych Ligocian" pt: "Dlo Wos śpiywomy".
Kilkukrotnie uczestniczył w Europejskich Dniach Dziedzictwa, w których popularyzował śląskie pieśni ludowe.
W 2015 r. otrzymał od Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce pt: "Utracone dziedzictwo".
W 2016 r. wystąpił w filmie dokumentalnym "Zbuntowany Śląsk. Gawęda o walkach społecznych na Górnym Śląsku" (reż. Dariusz Zalega).
W 2017 r. zainicjował powstanie strony "Fto śpiywo, troski rozwiywo. INTERAKTYWNA MAPA ŚLĄSKIEJ PIEŚNI" na internetowej witrynie Dziennika Zachodniego, a od października tego roku współprowadzi w Polskim Radiu Katowice (częstotliwość aglomeracyjna) audycję "Fto śpiywo, furgo w niybo. Grzegorza Płonki śląskie śpiewanie". W listopadzie 2017 r. Grzegorz Płonka uhonorowany został zaszczytnym tytułem "HANYS 2017" za wkład w archiwizowanie historii ziemi śląskiej i jej rdzennej muzyki.
Jest Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za rok 2018 za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury - za popularyzację kultury śląskiej.

Więcej informacji o Grzegorzu Płonce w Wikipedii:    WIKIPEDIA

STRONA GŁÓWNA

          (C)Grzegorz PŁONKA